„Sok beszédnek sok az alja, | Süket fül is majd meghallja: | Hogy a pálinkát tiszteljétek!”
Mikula István
Mikula István
Bérfőzés: szeszfőzdében bérfőzés keretében, a bérfőzető alapanyagából előállított párlat.
Bérfőzető: az a 18. életévét betöltött gyümölcstermesztő személy, aki a tulajdonában álló gyümölcsből (gyümölcsből származó alapanyagból) állíttat elő bérfőzött párlatot.
Háztartás: Azoknak a személyeknek az összessége, akik függetlenül bármilyen rokoni viszonyoktól (kapcsolatoktól), egy jövedelmi, illetve egy fogyasztói közösséget alkotnak és az életviteli költségeiket folyamatosan, részben, vagy egészben közösen viselik.
A jövedéki adóról és a jövedéki termékek forgalmazásának különös szabályairól szóló 2003. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Jöt.) bérfőzött párlat utáni adófizetési kötelezettség megállapítására vonatkozó szabályai 2015. január 1-jétől megváltoztak.
Az adó alapja az alkoholtermék mennyisége hektoliter tiszta szeszben kifejezve, 20°C hőmérsékleten bérfőzött párlat esetében (50 literes mennyiség alatt 0,43 hektoliter tiszta szeszt tartalmazó bérfőzött párlatot kell érteni).
A kedvezményes adómértékkel lefőzethető 50 liter mennyiségű párlat kizárólag a bérfőzető háztartásában való személyes fogyasztás céljára szolgálhat.
Egy tárgyéven belül a természetes személy vagy bérfőzetőként vagy magánfőzőként (saját lepárló berendezése van) jogosult párlatot előállíttatni, illetve előállítani, és egy háztartáson belül vagy csak bérfőzetőként vagy csak magánfőzőként lehet előállíttatni, illetve előállítani párlatot.
Amennyiben egy háztartásban több bérfőzető vagy több magánfőző él, az éves 50 liter mennyiségi korlát szempontjából az általuk főzetett, illetve főzött mennyiségek egybeszámítandók.
A bérfőzés során a bérfőzető a főzési díjat (a szolgáltatás ellenértékét), valamint a bérfőzési szeszadót is a pálinkafőzdében fizeti meg.
Ha a bérfőzető az adófizetési kötelezettségét nem teljesíti, részére a bérfőzött párlat nem adható ki.
A bérfőzető a szeszfőzdének írásbeli nyilatkozatot ad:
Egy tárgyéven belül a természetes személy vagy bérfőzetőként vagy magánfőzőként jogosult párlatot előállíttatni, illetve előállítani, és egy háztartáson belül vagy csak bérfőzetőként vagy csak magánfőzőként lehet előállíttatni, illetve előállítani párlatot.
A bérfőzött párlat a bérfőzető személyes fogyasztására szolgál, az közvetlen fogyasztásra nem értékesíthető (kivéve alkoholtermék-adóraktár: bérfőzést nem végző szeszfőzde, italgyár, szeszpalackozó részére a származási igazolvány egyidejű átadásával) és nem ajándékozható el.
A bérfőzött párlat szeszfokát desztillált vagy ionizált vízzel állítjuk be, a bérfőzető kívánsága szerint. 45 fok alatti szeszfoknál már fennáll az opálosodás veszélye.
Cefrét zárt, műanyag edényekben, hordókban hozzák főzdénkbe. A gyümölcscefre átvétele szemrevételezéssel történik.
Penészes, ecetes, dohos, földdel szennyezett, vagy fémhordóban tárolt cefrét nem áll módunkban átvenni!
Csak tiszta, megfelelően feldolgozott és erjesztett alapanyagból lehet megfelelő minőségű párlatot készíteni.
Kérjük, hogy a cefre átadásakor az alábbi dokumentumokat hozzák magukkal:
Cefrézési tanácsokért hívjon minket bizalommal.